Grænsekvadrillen

 Folkedansere og Spillemænd

 
 

Velkommen

 

Foreningen

 

- i korte træk

 

- medlemskab

 

- generalforsamling

 

Bestyrelsen

 

Dansested

 

Dragter

 

- dragtsyning

 

- dragtudlejning

 

- dragtudstilling

Kalender

 

Fotoalbum

 

Links

Kalender

2024
     

Tidspunkt

Aktiviteter

Sted

Mandag 8. januar kl. 19.30 Første danseaften i det nye år Lyreskovskolen, Bov
Tirsdag 9. januar kl. 19.00

Nytårslegestue

Arrangør: Asserballe Folkedansere

Læs mere her

Efterskolen EPOS, Færgevej 5, Fynshav, 6440 Augustenborg

Mandag 29. januar kl. 19.30 Besøg hos Sydslesvigske Folkedansere Flensborghus, Flensborg
Mandag 12. februar Ingen dans - vinterferie  
Onsdag 14. februar kl. 19.30

Vinterferiedans

Arrangør: Abkær Folke- og Musikhus

Læs mere her

Abkær Folke- og Musikhus, Abkær Skolevej 5, 6500 Vojens

Lørdag 24. februar kl. 19.30

Februarlegestue

Arrangør: Nr. Hostrup Folkedansere

Læs mere her

Multisalen, Nr. Hostrupvej 29, 6230 Rødekro

Onsdag 28. februar kl. 19.30

Temaaften i nordiske danse

Arrangør: Aabenraa Folkedansere

Læs mere her

Gymnastiksalen, Skolevej 33, 6200 Aabenraa
Søndag 10. marts kl. 14.00

Sangeftermiddag.

Læs mere her

Lyreskovskolen, Bov
Tirsdag 12. marts

Foreningsudflugt til Esbjerg/Varde

 
Lørdag 16. marts kl. 19.00

Forårsafslutning. Arrangør: Nordals Folkedansere

Læs mere her

Svenstrup Forsamlingshus, Nordborgvej 66, Svenstrup, 6430 Nordborg
Mandag 18. marts kl. 18.00

Sæsonafslutning.

Læs mere her

Holbøl Landbohjem, Storegade 14, Holbøl
Fredag 5. april kl. 19.30

Bal med Svendborg Danse- og Spillemandslaug.

Arrangør: Abkær Folke- og Musikhus

Læs mere her

Abkær Folke- og Musikhus, Abkær Skolevej 5, 6500 Vojens
Mandag 22. april kl. 19.30

Dans og generalforsamling

Læs mere her

Salen under Bov Bibliotek, Bovvej 4, Padborg
Mandag 29. april kl. 19.00

Løvspringstur

 

Start fra P-pladsen på Buen, 6340 Kruså (se kort)
Onsdag 1. maj kl. 19.30

Legestue

Arrangør: Aabenraa Folkedansere

Læs mere her

Abkær Folke- og Musikhus, Abkær Skolevej 5, 6500 Vojens

Onsdag 22. maj kl. 19.30

(aflyst)

Legestue med Ribe Spillemandslaug

Arrangør: Aabenraa Folkedansere

 

Damms Gård, Gråstenvej 12, Felsted, 6200 Aabenraa
Tirsdag 11. juni kl. 19.30

Sommerdans

Læs mere her

Kværs Forsamlingshus, Kværsgade 32, 6300 Gråsten
Tirsdag 13. august kl. 19.30 Sommerdans Kværs Forsamlingshus, Kværsgade 32, 6300 Gråsten
Mandag 2. september kl. 19.30 Sæsonstart Lyreskovskolen, Bov
Mandag 30. september kl. 19.30 Kaffeaften Lyreskovskolen, Bov
Mandag 14. oktober Ingen dans (efterårsferie)  
Mandag 28. oktober kl. 19.30 Kaffeaften med besøg af Sydslesvigske Folkedansere Lyreskovskolen, Bov
Tirsdag 12. november kl. 18.00 Lanciers-arrangement. Nærmere oplysninger følger  
Mandag 25. november kl. 19.30 Kaffeaften med fremvisning af billeder fra GK's arrangementer Lyreskovskolen, Bov
Søndag 8. december Juleskovtur. Nærmere oplysninger følger  
Mandag 9. december kl. 19.30 Juleafslutning Lyreskovskolen, Bov
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

Webdesign